FANDOM


Dwukwiat4
Dwukwiat
Tytuł
Płeć Mężczyzna
Rasa Człowiek
Powiązania
Profesja Urzędnik
Miejsce zamieszkania Bes Pelargic, Imperium Agatejskie
Rodzina siostra, dwie córki
Występuje Kolor Magii, Blask Fantastyczny, Ciekawe Czasy
Wspomniany

Dwukwiat - pierwszy turysta Świata Dysku. Wykazuje dziecinną wręcz naiwność i zafascynowanie światem, żywy przykład powiedzenia "patrzy na świat przez różowe okulary". Pierwszy poznany przez czytelnika właściciel Bagażu i Ikonografu

WyglądEdytuj

Dwukwiat jest bardzo niski, często ludzie określają go "mały". Jest krótkowzrokowcem i nosi okulary. Zakłada dziwne ubrania jak sięgające kolan bryczesy i koszule w jaskrawych i niedopasowanych kolorach.

OsobowośćEdytuj

Osobowość Dwukwiata Rincewind podsumował w taki sposób: "Gdyby nadciągał całkowity i absolutny chaos, on, w mokrym miedzianym pancerzu, stanąłby na szczycie wzgórza w czasie burzy z piorunami i wrzeszczał: Wszyscy bogowie to bękarty!".

Dwukwiat jest bardzo naiwny. Wierzy, że nic mu się nie stanie, jeśli jest tylko obserwatorem. W przekonaniu tym utrzymuje go fakt, że jego Bagaż połyka wszystkich wrogów i ogólnie mimo wpadania w różne tarapaty, zawsze wychodzi z nich cało. 

Dwukwiat widzi piękno nawet tam, gdzie inni widzą tylko sypiące się ruiny i niebepieczeństwo. Chciałby zwiedzić cały świat, a najlepiej także i inne światy. 

BiografiaEdytuj

Dwukwiat urodził się w stolicy Imperium Agatejskiego - Bes Pelargic. Jako dziecko uwielbiał baśnie, zachwycał się obrazkami smoków w Księdze Oktarynowych Baśni. Czuł się gorzko rozczarowany, kiedy siostra powiedziała mu, że Smoki nie istnieją.

Kiedy dorósł został uczniem Głównyksięgowego Dziewięć Trzcin i został skromnym urzędnikiem zajmującym się ubezpieczeniami, włóczącym się w wolnym czasie po nabrzeżach, wysłuchując marynarskich opowieści i marząc o podróżach.

Kolor MagiiEdytuj

Dwukwiat postanawia zebrać oszczędności ośmiu lat, spisuje książkę rozmówek, wykupuje miejsce na statku i rusza do największego miasta na Dysku - Ankh-Morpork.

Wywołuje tam wielką sensację, ponieważ jest pierwszym turystą na świecie. Przez różnice ekonomiczne, których nie jest świadomy, jest również najbogatszą osobą jaka kiedykolwiek pojawiła się w okolicy, dlatego od razu wzbudza zainteresowanie Gildii Złodziei. Dwukwiat trafia do karczmy pod Rozbitym Bębnem, gdzie spotyka nieudanego maga Rincewinda, którego zatrudnia jako przewodnika. Nieświadomie wywołuje utarczki pomiędzy kilkoma gildiami, a jego układ z Grubasem staje się przyczyną wybuchu wielkiego pożaru w Ankh-Morpork.

Dwukwiat wraz z Rincewindem uciekają z płonącego miasta i ruszają w świat. Ich losy są częścią rozgrywanej przez bogów gry, ściga ich Śmierć i Los, ale dzięki pomocy Pani, wychodzą cało z każdej opresji, nawet ze spotkania z Pożeraczem Dusz Bel-Shamharothem. Spotykają w czasie podróży jednego z idoli Dwukwiata - Hruna, który rusza z nimi w dalszą drogę.

Po kilku przygodach trafiają do Zmokbergu, gdzie zachwycony Dwukwiat ma okazję zobaczyć uwielbiane od dzieciństwa Smoki. Dzięki swojej wybujałej wyobraźni udaje mu się przywołać wspaniałego smoka, na którym uciekają z królestwa Liessy, jednak okazuje się, że pewne braki w wiedzy dotyczącej składu powietrza na dużych wysokościach mogą być śmiertelne w skutkach. Na szczęście dziwnym trafem nieprzytomny Dwukwiat wraz z Rincewindem przeskakują do naszego wszechświata, przelatują kilkaset mil w poziomie i pionie samolotem, wracają na Świat Dysku i wpadają z niedużej wysokości do Okrągłego Morza.

Dwukwiat ratuje siebie i Rincewinda przed trafieniem w łapy handlarzy niewolników (to wydarzenie jest w książce jedynie wspomniane), po czym dociera na Krawędź i wpada do Obwodu. Razem z Rincewindem zostają zabrani na Krull, gdzie mają zostać złożeni w ofierze nienawidzącemu ich Losowi, jednak znów uśmiech szczęścia sprawia, że udaje im się wymknąć. Ostatecznie jednak, Dwukwiat w stroju chelonauty wsiada w kosmiczny statek i wypada za krawędź dysku.


Blask FantastycznyEdytuj

Ciekawe CzasyEdytuj

CiekawostkiEdytuj

  • Josh Kirby, pierwszy ilustrator książek z cyklu Świata Dysku, odebrał opis Dwukwiata dosłownie i narysował go z czterema oczami. Tak naprawdę Pratchettowi chodziło o to, że Dwukwiat nosi okulary, a nie znający tego wynalazku Ślepy Hugh odebrał szkła jako drugą parę oczu.
  • W filmie Kolor Magii Dwukwiat grany jest przez Seana Astina, znanego z roli Sama w trylogii Władca Pierścieni.