FANDOM


Death
Śmierć
Tytuł
Płeć Mężczyzna
Rasa Antropomorficzna personifikacja
Powiązania ~~
Profesja Śmierć
Miejsce zamieszkania Domena Śmierci
Rodzina Ysabell (córka), Mort (zięć), Susan (wnuczka), Śmierć Szczurów, Śmierć Pcheł
Występuje Każdy tom, oprócz "Wolni Ciut Lududzie"
Wspomniany


Śmierć - antropoformiczna personifikacja śmierci. Przychodzi po wszelkie żyjące istoty po końcu życia, obecnie rzadziej zajmuje się szczurami i pchłami. Posiada wygląd wysokiego szkieletu, ubranego w czarny płaszcz i trzymającego kosę tak ostrą, że potrafi przeciąć nawet dźwięk, powietrze i światło. Jest wielbicielem kotów i curry.

Rodzina Edytuj

Śmierć adoptował kiedyś (dokładny czas nie jest znany) dziewczynę o imieniu Ysabell. Przyglądała się pracy przybranego ojca i uczyła się, jak ją wykonywać. Ponieważ w domu Śmierci czas nie płynie, Ysabell ciągle była nastolatką. Pewnego dnia Śmierć wziął na ucznia Morta. Jest to opisane w książce pt. Mort. Chłopak uczył się profesji i mistrza i pomagał mu wykonywać jego obowiązki. Mort i Ysabell zakochali się w sobie i zdecydowali, że nie chcą być nieśmiertelni, lecz żyć i dorosnąć. Urodziła im się córka, Susan.

. Jego służącym jest Albero Malich, słynny mag, założyciel i pierwszy nadrektor Niewidocznego Uniwersytetu.

Dom Śmierci Edytuj

Śmierć mieszka w Domenie ,poza wymiarami i czasem, w czarnym domostwie, przypominającym z wyglądu zwykła chatkę. Wszelkie meble i rzeczy są w motywie czerni i kości. Jedyne rzeczy posiadające kolor w tym miejscu, to istoty żywe, ponieważ Śmierć nie potrafi stworzyć niczego kolorowego i żywego (mimo to stworzył pole zboża w Kosiarzu). W jego domu mieszka stado kotów.

W domu Śmierci znajduje się sala wypełniona życiomierzami wszystkich śmiertelnych (i nieśmiertelnych) istot na Dysku. Księgi w jego bibliotece stanowią swoiste autobiografie wszystkich, którzy są pod władzą Śmierci. Każda z nich, napisana w języku, jakim posługuje się dana istota, opisuje wszystko, co się z nią dzieje. Księgi osób urodzonych ponad 500 lat temu są przenoszone do archiwum. W większości wypadków osoby te już dawno przeniosły się na tamten świat, lecz jest tam również m.in. kilka tomów dotyczących Alberta, maga żyjącego dawno temu, który został sługą Śmierci, zyskując w ten sposób nieśmiertelność, o ile będzie przebywał w jego domu.

Pimpuś Edytuj

Śmierć po świecie przemieszcza się na koniu o imieniu Pimpuś . Jest to żywy koń o białym umaszczeniu. Będąc w posiadaniu śmierci nie starzeje się a do tego potrafi latać, może ignorować takie błahostki jak czas i duże odległości.

Ponadprzeciętnie Inteligentny (jak na konia), wierny Śmierci, jego przybranej córce Ysabell i wnuczce Susan.

DeathDiscworld


CiekawostkiEdytuj

  • Do odzielenia duszy od ciała władców, zamiast kosy używa miecza;
  • W wolnych chwilach gra na skrzypcach i banjo (z miernym skutkiem);
  • Ma wannę, ale nigdy się nie kąpie;
  • Jest świetnym tancerzem i uzdolnionym pszczelarzem.
  • Śmierć potrafi sam wytworzyć swój oręż.